Sukienka koktajlowa to ten element garderoby, który powinna posiadać każda kobieta. Idealnie nadaje się na półformalne i formalne wyjścia, takie jak randka w restauracje, firmowy bankiet czy wesele. Chociaż sukienka koktajlowa ma wiele zastosowań i może być wykorzystywana przy w wielu sytuacjach, wiele kobiet nadal nie wie, czy ona jest i jak ją kupić. Otrzymując zaproszenie na bankiet czy garden party z dopiskiem na temat założenia stroju koktajlowego, głowią się jaka sukienka będzie tą najodpowiedniejszą. W naszym dzisiejszym artykule rozwiewamy te wątpliwości. Zobaczcie, czym jest sukienka koktajlowa i jakimi zasadami kierować się podczas jej kupna.

Czym jest sukienka koktajlowa?

Sukienka koktajlowa to rodzaj eleganckiego stroju kobiecego. Noszona jest w trakcie formalnych spotkań w ciągu dnia. Jest lżejsza i krótsza od tradycyjnej sukni wieczorowej, która sięga do połowy łydek. W pierwotnym założeniu była szyta z błyszczących tkanin i charakteryzowała się małym dekoltem. Za  ojca sukienek koktajlowych uważa się Christiana Diora, który pierwszy jej model zaprojektował w 1948 roku. Sama nazwa sukienki pochodzi od cocktail party – przyjęcia z drinkami, które organizuje się w godzinach popołudniowych (między godziną 16 a 18) i których cechą charakterystyczną jest brak miejsc siedzących.

Gdzie założyć sukienkę koktajlową?

Sukienka koktajlowa idealnie sprawdza się na w sytuacjach, które wymagają eleganckiego wyglądu, a jednocześnie nie pozwalają na założenie długich sukni wieczorowych. Mowa tutaj o uroczystościach rodzinnych, świętach, randkach w eleganckich lokalach, weselach, bankietach, czy wyjściach do teatru.

Jeżeli na zaproszeniach na firmowe bankiety czy imprezę nie jest podana informacja o tym, jaki obowiązuje strój, należy przyjąć, że sukienkę koktajlową można założyć na wyjścia rozpoczynające się od godziny 16 do 19.00. Później rozpoczynające się imprezy zazwyczaj wymagają już strojów formalnych, wieczorowych.

Cechy charakterystyczne sukienek koktajlowych

Duży wybór sukienek sprawia, że chcą kupić tą koktajlową, często zastanawiamy się, która dostępne  w sklepach model spełniają jej wymagania. Należy pamiętać, że półeleganckie sukienki z założenia nie są zbyt dekoracyjne, a jednocześnie różnią się od stroju codziennego. Tradycyjna sukienka koktajlowa powinna mieć niewielki dekolt, podkreślać talię i biodra, odsłaniać ramiona. Długość sukienki koktajlowej to za lub w kolano. Szyje się je zazwyczaj ze szlachetnych materiałów np. atłasu lub tafty. W sukienkach koktajlowych stosuje się też szyfon, siateczki, koronki i muślin  – szczególnie popularne są one w letnich sukienkach półeleganckich. Wśród fasonów sukienek koktajlowych można wyróżnić:

  • bombki – których góra ściśle przylega do ciała, a dół jest zaokrąglony, sukienka typu bombka zwęża się od pasa w dół;
  • małe czarne – spopularyzowane przez Coco Chanel i uznawane za najbardziej uniwersalne sukienki koktajlowe.  Małe czarne wyróżniają się prostym fasonem oraz czarnym kolorem, w który są utrzymane.

Kolor sukienki koktajlowej

Sukienki koktajlowe przybierają różne kolory. Styliści radzą jednak, aby  unikać tych najbardziej krzykliwych barw. Najlepiej sprawdzą się uniwersalne kolory: czerń, biel, écru, kość słoniowa czy jasny beż. W dobrym tonie są też odcienie niebieskiego i szarości, a także stonowana zieleń i pudrowy róż. Na sukience koktajlowe mogą się pojawić także wzory. Tutaj styliści również dopuszczają dużą swobodę. W dobrym tonie są zarówno motywy florystyczne, jak i paski, gruchy, kratki czy abstrakcyjne figury.

Dodatki do sukienki koktajlowej

Zakładając sukienkę koktajlową, warto również zatroszczyć się o dodatki. Polecane jest stosowanie kontrastów, czyli np. czarna sukienka i biały żakiet  lub beżowa sukienka plus bordowa marynarka. Do sukienek koktajlowych najlepiej ubierać buty na wysokim obcasie lub koturny, można też pokusić się o płaskie eleganckie pantofle. Torebki do sukienek koktajlowych to kuferki oraz kopertówki – powinny być one utrzymane w eleganckim stylu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ