Coraz większa część młodzieży decyduje się na studiowanie za granicą. Z pewnością mają przy tym wiele wątpliwości, jednak gdyby zapytać kogokolwiek, kto przeżył taką przygodę, z pewnością usłyszelibyśmy same superlatywy. Mieszkanie i nauka za granicą daje mnóstwo możliwości, a przede wszystkim pozwala na zdobycie cennego doświadczenia- nie tylko w sferze naukowej, ale przede wszystkim, doświadczenia życiowego. Istnieje wiele powodów przemawiających za podjęciem nauki za granicą. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze z nich.

Nauka języka

Studia za granicą stwarzają idealne warunki do nabycia umiejętności językowych na doskonałym poziomie. Otaczając się rodowitymi mieszkańcami, w bardzo krótkim czasie nabierzemy akcentu, poznamy zwroty i neologizmy, których nie sposób znaleźć w żadnym podręczniku.

Rozszerzanie kontaktów

Studia w UK pozwalają na poznanie ludzi z całego niemalże świata. Przebywanie na uczelni, w akademiku, czy uczestniczenie we wszelkiego rodzaju imprezach sprzyja zawieraniu znajomości, z których mogą utworzyć się przyjaźnie na całe życie. Poznając kogoś z innego kraju, jednocześnie poznajemy jego kulturę, język, czy obyczaje. Możemy poznać różne religie, wartości i myślenie. Osoby podejmujące studia w Anglii stają się zdecydowanie bardziej tolerancyjni i wyrozumiali. Nie ma tu miejsca na uprzedzenia, czy rasizm.

Rozwój osobowości

Przebywanie w obcym kraju, wśród nieznajomych, pozwala na obserwację samego siebie. Możemy zobaczyć jak się zachowujemy w różnych, czasami ekstremalnych sytuacjach. Rozwija się charakter, a poprzez odcięcie od rodzinnego domu stajemy się bardziej odpowiedzialni za samych siebie, za innych i za finanse. Po powrocie zza granicy większa część młodzieży przechodzi transformację, okazuje się, że w szybkim czasie dojrzeli, skonkretyzowali swoje plany na przyszłość, oczekiwania i wiedzą czego chcą od życia.

Pierwsze kroki

Przygotowania do studiów za granicą warto rozpocząć już kilka lat wcześniej. Najważniejsze to rozpoznanie terenu. Uczelnie w Anglii posiadają szereg interesujących kierunków, z którymi warto się zapoznać. Ważne jest również, aby poznać wymagania szkoły, jakie dokumenty są potrzebne, w jakich terminach się je składa, etc. Dobre przygotowanie stanowią szkoły oferujące kompleksowe przygotowanie właśnie pod kątem studiów zagranicznych, np. The SwanSchool. Uczelnie w Wielkiej Brytanii znane są na całym świecie z wysokich standardów nauczania i aby się na nie dostać należy skupić się na nauce już od pierwszej klasy licealnej.

Kwestię mieszkania również należy rozwiązać odpowiednio wcześniej. Trzeba zastanowić się, czy chcemy wynająć mieszkanie, pokój, czy poznać smak studenckiego życia w akademiku. W Internecie bez problemu trafimy na oferty mieszkań, jednak trzeba się liczyć z tym, iż rzeczywiste standardy mogą się różnić od tych opisanych, czy nawet przedstawionych na zdjęciach. Jednak nie jest to decyzja na całe życie, lokum można zmienić, a zdecydowanie łatwiej jest to zrobić, mając możliwość wcześniejszego obejrzenia go. Kupowanie kota w worku najczęściej nie wychodzi na dobre.

Studia w Anglii dają ogrom możliwości niedostępnych w Polsce. Studenci mają dostęp do wszelakich kursów, staży, czy praktyk, pozwalających na zdobywanie doświadczenia i poszerzanie horyzontów. Każdy student ma przydzielonego opiekuna, którego zadaniem jest udzielanie wsparcia na każdym polu, przez cały czas trwania nauki. Indywidualne spotkania mogą przypominać sesje terapeutyczne, podczas których można szczerze porozmawiać, poruszyć wszystkie kwestie. Nie każdy od razu szybko się aklimatyzuje, zdarza się, że na początku studiowania chcemy wracać do Polski, gdyż wydaje się nam, że sobie nie poradzimy. Osoba takiego opiekuna z pewnością pomoże rozwiązać wątpliwości.

Zagraniczne uczelnie pozwalają na dobry start w przyszłość. Uczą nie tylko w sensie dosłownym, ale przede wszystkim życia. Pozwalają na rozwój, podjęcie dobrej pracy, nie wspominając o interesujących znajomościach i ogólnej atmosferze. Jeśli tylko pojawiają się możliwości wyjazdu- nie ma co się zastanawiać, być może będzie to najlepsza decyzja w życiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ