Czy komornik może zająć alimenty?

Komornik jest zaliczany do grupy urzędników publicznych. Jego podstawowym zadaniem jest egzekucja zaległych długów. Według polskiego prawa nie wszystkie środki finansowe znajdujące się na naszym koncie mogą zostać zajęte przez komornika. Jest kilka wyjątków od tej reguły, o których warto wiedzieć, aby lepiej znać swoje prawa.
Według dłużników zagrożonych egzekucją zadaje sobie pytanie, czy komornik może zająć alimenty? Wedle obowiązujących przepisów jest to niemożliwe. Nie jest to zgodne z prawem nawet w momencie, gdy środki te są jedynym dochodem osiąganym przez dłużnika. Środki na wychowanie dziecka nie mogą podlegać egzekucji, ponieważ są to niejako pieniądze dzieci, a nie dłużnika. Więcej na ten temat możemy znaleźć w kodeksie cywilnym, w którym znajduje się podstawa prawna ku temu. Świadczenia alimentacyjne nie są jedynymi, których komornik nie będzie nam w stanie zabrać. Do tego dochodzi jeszcze kilka rodzajów świadczeń, które przeznaczone powinny być na utrzymanie rodziny. Mowa jest tutaj na przykład o dodatku porodowym, rodzinnym czy też integracyjnym. Również ostatnio popularne 500+ nie może być zajmowane przez komorników. Jeśli nawet komornik dopuści się takiego działania, będziemy mieć podstawę prawną do zaskarżenia tej decyzji i ubiegania się o odszkodowanie za działanie niezgodne z polskim prawem.
Często zdaje się tak, że komornik zajmuje wszystkie środki znajdujące się naszym rachunku bankowym. Oznacza to, że również te otrzymywane z tytułu świadczeń alimentacyjnych. Komornik nie jest wstanie tego wiedzieć na podstawie rachunku. Co w takim wypadku należy zrobić? Wtedy należy wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienia spod zajęcia środków pochodzących ze świadczeń alimentacyjnych. Wzory takiego wniosku bez trudu znajdziemy w Internecie. Aby uniknąć takich nieporozumień w przyszłości, bezpiecznym rozwiązaniem jest założenie osobnego rachunku bankowego, na który będą przelewane środki alimentacyjne. Taki rachunek nazywany jest często socjalnym lub rodzinnym.

przedsiebiorczapani.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ