Badanie dermatoskopowe

Od wielu lat jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych jest rak skóry. Popularnie nazywany czerniakiem nowotwór sieje zniszczenie w organizmie osoby dotkniętej tą chorobą i bardzo często prowadzi do śmierci. Nie jesteśmy jednak całkowicie bezbronni w walce z tym nowotworem. Z pomocą przychodzi nam badanie dermatoskopem.

Czym jest dermatoskop?

Jest to niewielkie urządzenie wyglądem przypominające latarkę. Wyposażone jest w szkło powiększające oraz oświetlenie, które pomaga dojrzeć nawet najmniejsze zmiany skórne. Nowoczesne dermatoskopy wyposażone są także w możliwość zapisu obrazu w postaci zdjęcia lub pliku wideo. Pozwala to na późniejszą analizę zmian skórnych.

Jak przebiega badanie dermatoskopowe?

Jest to stosunkowo prosty zabieg, który przy niewielu zmianach skórnych zajmuje kilka minut. W pierwszym etapie badania lekarz zbiera wywiad m.in. czy w naszej rodzinie ktoś chorował na nowotwór skóry, czy na naszym ciele są podejrzane znamiona oraz pieprzyki oraz inne informacje pomocne w późniejszym badaniu.

Następnie lekarz przystępuje do badania. Zazwyczaj badane są wszystkie znamiona oraz pieprzyki. Wszystko po to, aby wykluczyć nawet najmniejsze podejrzane zmiany na naszej skórze. W przypadku wykrycia takich zmian przystępuje się do leczenia. W większości przypadków wcześnie wykryte zmiany chorobowe można usunąć bez obaw o zdrowie i życie pacjenta.

Kto powinien badać się dermatoskopem?

Osoby, które powinny poddawać się badaniu dermatoskopowemu, to osoby należące do grupy podwyższonego ryzyka. Są to m.in. pacjenci, u których występują przebarwienia skórne, liczne piegi oraz pieprzyki, oraz m.in. trudności w opalaniu. Co więcej, jeżeli nasza skóra uległa poparzeniom słonecznym, to także powinniśmy przebadać swoje ciało. Nadmierne opalanie jest jedną z najczęstszych przyczyn nowotworów skóry. Badaniu dermatoskopem warto poddać się, jeżeli w naszej rodzinie były przypadki zachorowania na nowotwór skóry. Badanie dermatoskopowe nie należy do zabiegów drogich, co dodatkowo powinno zachęcić osoby dbające o swoje zdrowie.

Wiele gabinetów dermatologicznych świadczy usługi obejmujące badanie dermatoskopem. Jest to metoda bezinwazyjna, co dodatkowo zachęca pacjentów do poddania się zabiegowi. Dermatoskopia Katowice pozwala ratować życie i przeciwdziałać rozwijaniu się zmian chorobowych, zanim przeistoczą się w złośliwy nowotwór, który na całym świecie zbiera ogromne żniwo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ