Aspiryna – skuteczny lek i… kosmetyk do zadań specjalnych

Zapytani o najbardziej znany, skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny, bardzo często i bez zastanowienia odpowiadamy – Aspiryna. Niewątpliwie „klasyk gatunku”, jakim są niewielkie tabletki przeciwzapalne z logo Bayer, to lek sprawdzony przez pacjentów, a także zalecany przez lekarzy czy farmaceutów.

Warto wiedzieć, że dziś możemy wybierać spośród różnych preparatów – standardowych lub musujących tabletek, wzbogaconych o witaminę C lub z pseudoefedryną. Aspirin łagodzi przewlekły ból głowy, leczy przeziębienie, wspiera profilaktykę zawałów, pomaga także zwalczać… niedoskonałości cery.

Aspiryna – lek z tradycjami

Historia tego leku liczy sobie już ponad 100 lat. W tym czasie Aspiryna ewoluowała do znanej nam dziś formy klasycznych tabletek przeciwzapalnych i przeciwbólowych, dała się poznać jako skuteczny środek stosowany także w kardiologii, rozbudowano ofertę o musujące tabletki, granulki i proszek do rozpuszczania. Znamy też Aspirynę wzbogaconą o witaminę C oraz działającą bardzo szybko, co ma znaczenie, gdy ból jest bardzo silny. W przypadku leku jakim jest Aspiryna działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jest kompleksowe, dlatego znajduje ona zastosowanie w leczeniu:

  • bólu głowy,
  • bólu pleców,
  • bólu mięśni,
  • stanów zapalnych,
  • przeziębienia i grypy.

Aspiryna radzi sobie z bólem

Ból głowy – migrena, napięciowe dolegliwości. Bez wątpienia to najpowszechniej występujący problem zdrowotny. Wystarczy powołać się na statystyki, które mówią, iż od połowy do trzech czwartych osób na świecie, w wieku od 18 do 65 lat, cierpiało na ból głowy przynajmniej raz w ciągu roku. Z czego nawet 3% uskarża się na przewlekłe bóle głowy (http://aspirin.pl/pl/bol/). Jeszcze poważniej wygląda sytuacja z bólem napięciowym który dotyka nawet 70% populacji. Przy takiej skali problemu niezwykle istotna jest diagnostyka, ale także skuteczny lek. I tu pojawia się nasza „bohaterka”, czyli Aspirin. Na ból głowy zaleca się najczęściej Aspirin Pro, Aspirin Ultra Fast albo rozpuszczalne granulki Aspirin Effect.

Stan zapalny to kolejne wyzwanie i przyczyna dolegliwości bólowych, np. w obrębie pleców, kręgosłupa, mięśni. Bóle pleców mogą być wywołane przez siedzący tryb życia, osłabienie mięśni, urazy, uszkodzenia. Z drugiej strony stan zapalny może pojawić się również pod wpływem nadwyrężenia przeciążenia, przetrenowania i zbyt intensywnego wysiłku. Podobnie jak w przypadku bólów głowy, zależy nam na szybkim i skutecznym działaniu Aspiryny, warto zatem sięgnąć po działające jeszcze szybciej tabletki przeciwzapalne Aspirin Pro czy wspomniane wcześniej Aspirin Effet i Ultra Fast.

Po lek przeciwzapalny, przeciwbólowy sięgamy również wtedy, kiedy dopada nas przeziębienie albo groźna grypa. Zwalczamy ból (gardła, głowy, mięśni), stan zapalny, ale również objawy typowe dla infekcji, czyli wysoką temperaturę, katar, kaszel. Dlatego zaleca się wówczas np. Aspirin z witaminą C lub z udrażniającą nos pseudoefedryną.

Czego nie wiecie o Aspirin… czyli jak działa maseczka z aspiryny

Jak się okazuje popularne tabletki przeciwzapalne to nie tylko skuteczny lek na różnego rodzaju bóle czy przeziębienie. Już nasze babcie i mamy znały Aspirynę również jako bazę skutecznej maseczki, która radzi sobie z najbardziej problematyczną cerą. Zaleca się ją szczególnie w przypadku niedoskonałości cery związanych z przetłuszczaniem, czyli krostkami, zaskórnikami, wągrami. Jest także skuteczna w redukowaniu przebarwień po trądziku. Dlaczego właśnie aspiryna działa dobroczynnie na naszą skórę? Oczywiście jest to zasługa kwasu acetylosalicylowego, najważniejszego składnika leku. Jest to skuteczny środek oczyszczający i wysuszający.

Maseczka na bazie aspiryny ma działanie podobne do profesjonalnych zabiegów kwasami w gabinecie kosmetycznym. Co prawda jest nieco słabsza, ale za to o wiele tańsza. Po taki domowy zabieg może sięgnąć większość osób, kobiety i mężczyźni. Przeciwwskazaniem jest jedynie delikatna cera naczynkowa i cera bardzo sucha, a także ostra postać trądziku. Ale w przypadku takich problemów generalnie odradza się leczenie na własną rękę. Natomiast aspirynowa maseczka jest wręcz idealna dla najczęściej występującej cery mieszanej, a także w przypadku niedoskonałości, które pojawiają się od czasu do czasu, np. przed menstruacją. Jeśli mamy takie właśnie miejscowe i przejściowe problemy, maseczkę można zastosować jedynie punktowo albo w newralgicznych, przetłuszczających się obszarach (broda, nos, czoło).

Sprawdzone przepisy na maseczkę z aspiryny

Podstawowa receptura wymaga jedynie 3-4 tabletek Aspiryny, małej łyżeczki wody oraz łyżki jogurtu naturalnego. Tabletki należy rozgnieść w miseczce i zalać odrobiną wody, tak by mogły ją wchłonąć i spęcznieć. Miękkie tabletki rozgniatamy i dodajemy jogurt – nasza maseczka aspirynowa powinna mieć konsystencje gęstej papki. Po nałożeniu na twarz czekamy ok. 10-15 minut i zmywamy ją albo wcześniej masujemy wykonując delikatny peeling. Maseczka ma oczywiście różne wariacje, jedna z popularnych receptur wykorzystuje miód, zamiast jogurtu. Można także dodać sprawdzony olejek do twarzy.

Nie bez powodu Aspirynę znajdziemy niemalże w każdej domowej apteczce i w wielu torebkach czy kosmetyczkach. Jak się okazuje te skuteczne tabletki przeciwzapalne i przeciwbólowe mogą również znaleźć swoje miejsce na toaletce czy w kuferku ze sprawdzonymi kosmetykami.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ