Telewizory 8K – cena i przegląd modeli dostępnych na rynku

W branży elektronicznej innowacyjne technologie są bardzo chętnie stosowane – producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach i nieustannie poszerzają swoją ofertę o kolejne produkty. Obecnie zainteresowanie budzą telewizory 8K – przedstawiamy przegląd modeli dostępnych w sklepach.

Dla wielu 4K to standard w telewizorach – nic dziwnego, że do sprzedaży trafiają już modele o znacznie wyższej rozdzielczości. Jako pierwsze telewizory 8K zaprezentowane zostały modele LG. Odbywające się w Berlinie targi IFA 2018 były dobrą okazją do kolejnych premier telewizorów o tej rozdzielczości. Nowe modele zaprezentowali m.in. Sharp, Toshiba oraz Samsung. Przedstawiamy przegląd wybranych telewizorów oferujących obraz 8K, czyli w ultrawysokiej rozdzielczości.

OLED 8K – nowość w ofercie LG

Na targach LG zaprezentowało 88-calowy telewizor OLED generujący obraz 8K. Jednak już wcześniej producent pochwalił się panelem OLED o rozdzielczości 7680×4320 pikseli, co oznacza aż szesnaście razy więcej punktów niż w Full HD. Matryca z ponad 33 milionami pikseli ma zapewnić m.in. wysokiej jakości kontrast i czerń. Jednak za model 8K TV cena będzie wyższa niż za telewizory 4K.

Samsung QLED – nowoczesne telewizory 8K

Samsung zaprezentował model QLED Q900R – telewizor LCD z kropkami kwantowymi. Generuje on obraz 8K, czyli w rozdzielczości 8K (7680×4320 pikseli). Wyposażony jest ponadto w funkcję skalowania, co oznacza, że telewizor jest w stanie zmienić materiał 4K na 8K za sprawą technologii opartej na sztucznej inteligencji. Interesuje Cię Samsung 8K TV? Cena 65-calowego modelu to 5000 euro. Natomiast planowana cena QLED 8K 82 cale to w przybliżeniu 15000 euro.

Seria QLED Q900R obejmuje aż cztery modele o różnej przekątnej – do wyboru są wielkości: 65, 75, 82 i 85 cali. Każdy wyposażono w procesor Quantum 8K, który zapewnia jeszcze lepszy kontrast, technologię Direct Full Array Elite, jasność 4000 nitów, a także obsługę HDR10+. Na uwagę w telewizorach 8K zasługuje też procesor bazujący na sztucznej inteligencji odpowiadający za obraz o wyjątkowej jakości.

8K w ofercie Toshiby i Sharpa?

W trakcie targów IFA 2018 telewizor 8K zaprezentowała też Toshiba – model mający 65 cali na razie jest produktem koncepcyjnym. Sharp z kolei planuje urozmaicić rynek o telewizory 8K w następujących rozmiarach – 60, 70 i 80 cali. Nowe modele z matrycą o rozdzielczości 7680×4320 pikseli są na razie w fazie testów. Telewizory te będą wyposażone – podobnie jak wspomniane telewizory Samsung – m.in. w technologię skalowania obrazu.

Podczas kolejnej edycji targów prawdopodobnie producenci zdradzą więcej informacji i zaprezentują już gotowe do sprzedaży modele 8K. Telewizory Sharp zapowiadane są już na początek 2019 roku. Wcześniej, na Electronics Show, Sharp pokazał model Aquos 8K – telewizor obsługuje m.in. HDR przy jasności maksymalnej 1000 nitów i ma aż 70-calowy ekran. Zainteresowały Was telewizory 8K? Cena nie jest jeszcze znana, ale na pewno na zakup takiego modelu nie będą mogli sobie pozwolić wszyscy. Jednakże dzięki temu na pewno obniży się cena modeli 4K, które również warto wziąć pod uwagę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ