O czym nam mówi płaczący noworodek?

Płacz noworodka działa na rodziców w dwojaki sposób. Z jednej strony budzi współczucie. Z drugiej zaś duży niepokój. Czego można się spodziewać, słysząc płacz dziecka? O czym może informować? Nowi rodzice mogą mieć problem z poznaniem przyczyny. Jednak z czasem zaczynają świetnie rozpoznawać dlaczego noworodek płacze. Dla każdej potrzeby maluch wykształci bowiem inny typ płaczu.

Najczęstszą przyczyną płaczu małych dzieci jest głód. To podstawowa potrzeba niemowlaka, którą musi zaspokoić. Płacze, ponieważ jest głodny. W takiej sytuacji podanie mu mleka od razu go uspokoi.

Inną sytuacją kiedy dziecko płacze może być brudna pieluszka. Dziecko odczuwa wtedy dyskomfort, ma mokrą skórę, może czuje odparzenie, może ciężar. Ciężko rozszyfrować to tak szczegółowo. Faktem jest, że może przyszedł najzwyczajniej w świecie czas na zmianę pieluszki.

Noworodek może też płakać dlatego, że potrzebuje bliskości i czułości. Kiedy poczuje skórę i bicie serca drugiej osoby, poczuje się dużo bezpieczniej. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza z punktu widzenia separacji z matką podczas porodu. Małe dzieci dopiero uczą się być same. Zresztą nawet my dorośli potrzebujemy się czasem przytulić.

Dzieci, kiedy są małe, często płaczą także ze zmęczenia. Sygnalizują w ten sposób, że potrzebują spokoju, odosobnienia. Również tą potrzebę łatwo skojarzyć z potrzebą odosobnienia u dorosłych.

Z jakich innych powodów dziecko może płakać? Może doskwiera mu brzuszek? Wtedy będzie nabrzmiały i bolesny. Mogą wtedy pomóc specjalne masaże, ułożenie ciała noworodka lub kropelki na trawienie. Czasami na samopoczucie dziecka wpływa sposób spożywanego pokarmu. Niektóre dzieci mają po prostu niedojrzały system trawienny i będą musiały wyrosnąć z tak nieprzyjemnych przygód.

Czy zawsze powinniśmy reagować na płacz dziecka? Na pewno nie powinniśmy go ignorować. Zawsze warto spróbować poznać przyczynę płaczu i ustalić co możemy zrobić, aby zniknął. Czasem jednak płacz jest nieunikniony i musi potrwać jakiś czas. Wtedy zawsze możemy po prostu być przy naszym dziecku.

przygotowany.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ