Nasi dziadkowie, a nawet rodzice w jednej firmie pracowali przez całe życie. Zmiana pracy była im zupełnie obca i jeżeli takowa się zdarzyła, wynikała nie z chęci, ale z konieczności np. przeprowadzka czy zamknięcie zakładu pracy. Dziś zmiana pracy to norma. Pracodawcę zmieniamy co najmniej kilka razy w życiu. Takie zjawisko przyjęło nazwę job-hopping i staje się coraz popularniejsze. Co więcej, niektórzy job-hopping uprawiają wręcz zawodowo, zmieniają pracę co kilka-kilkanaście miesięcy. Czy takie częste zmiany wychodzą na dobre karierze zawodowej? Zobacz co ile zmieniać pracę, aby nie wzbudzić podejrzeń rekruterów.

Często zmiana pracy, czyli o pracownikach lojalnym

Job hopping poniekąd wynika z tego, że rynek pracy zdominowany jest przez pokolenie Y. Ambitne, nie boją się zmian i dążące przede wszystkim do rozwoju nie przeraża się szukaniem nowego zatrudnienia, a wręcz przeciwnie postrzega je jako kolejne wyzwanie w życiu zawodowym. Millenialsi, jak określani są przedstawiciele pokolenia Y, odchodzą z firm, kiedy otrzymują ciekawszą propozycję lub nie odpowiadają im obecne warunki. Nie uznają zmiany pracy za duże i przełomowe wydarzenie w życiu, a raczej jako coś naturalnego.

Jak często zmieniać pracę?

Popularność job hopping-u rodzi pytanie, czym jest często zmiana pracy. Czy można za nią uznać zmienianie pracodawcy co roku, czy np. co pięć lat? Specjaliści podpowiadają, że zbyt częste zmienianie miejsca zatrudnienia występuje, jeżeli w jednej firmie pracujemy nie dłużej niż 2 miesiące. Jeżeli zmienimy pracę co roku, nie ma powodów do większego niepokoju. Martwić nie powinny się też osoby, które, z jakichś względów u jednego pracodawcy pracowały nieco krócej, np. dlatego, że nie odpowiadała im warunki zatrudnienia lub wartości firmy. Każdemu może zdarzyć się niefortunna decyzja zawodowa i nie jest to powód do wstydu czy ukrywania tego w CV.

Dlaczego Pan/Pani tak często zmienia pracę?

Powyższe pytanie pada bardzo często na rozmowach kwalifikacyjnych, jeśli rekruter widzi, że w CV kandydata znajduje się wiele firm, z którymi współpracował. To pytanie rekrutacyjne nie musi jednak oznaczać czegoś złego, jest ono wręcz naturalne. Ważne jest, aby dobrze przygotować się, do odpowiedz na nie. Jeszcze przed rozmową należy zastanowić się, jak uzasadnić częste zmiany pracy.

Możesz tu postawić na standardowe odpowiedzi opierające się na chęci rozwoju i potrzebie nowych wyzwań,  chęci spróbowania pracy w różnych branżach lub w firmach o różnej wielkości czy też pomysłowi przebranżowienia się. Podanie racjonalnego uzasadnienia job hopping-u sprawia, że dobry wizerunek kandydata nie zostanie nadszarpnięty i nie będzie on postrzegany przez rekrutera jako osoba niezdecydowana i wybredna.

Zalety job hopping-u

Dziś praca w jednej firmie nie zawsze postrzegana jest jako zaleta. Osoby, które nie decydują się na zmianę pracy i trwają na jednym stanowisku (szczególnie jeśli nie mają one możliwości rozwoju) postrzegane są jako te bierne i mało przebojowe. Natomiast tzw. skoczkowie zyskują coraz lepsza opinie wśród rekruterów. Pracodawcy dostrzegają to, że umieją oni zaaklimatyzować się w nowych miejscach, są otwarci na zmiany, szybko się uczą i nawiązują kontakty. Ponadto osoby, które często zmieniają pracę, mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym z różnych branż i firm, co na pewno sprzyja kreatywności i posiadaniu szerokiej wiedzy, z które spotkały się na swojej drodze zawodowej.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ