Żywność należy odpowiednio przechowywać, jest to ważne ze względu na higienę, zdrowie oraz bezpieczeństwo osób, które będą ją jadły. Właściwe przechowywanie jedzenia pozwala również ograniczyć jego marnotrawstwo, poprzez lepsze planowanie posiłków. Znając podstawowe zasady przechowywania żywności, można też dużo zaoszczędzić. Posiłki można przygotowywać z pozostałych resztek po wczorajszym obiedzie czy kolacji, bez strachu, że zaszkodzą. Zobacz, jakie przechowywać jedzenie.

Mówiąc o zasadach przechowywania żywności na myśli mamy przede wszystkim: odpowiednie miejsce przetrzymywania jedzenia, optymalną temperaturę oraz przechowywanie jedzenia we właściwych granicach czasowych.

Terminy przydatności do spożycia

Najważniejszą zasadą właściwego przechowywania żywności jest zachowanie odpowiednich terminów czasowych. Terminy przydatności do spożycia zaznaczone są na etykiecie produktu. Najbezpieczniej jest przestrzegać tych dat i nie spożywać produktów, których data ważności już minęła. Wtedy ma się pewność, że nie zaszkodzą nam. Dat ważności powinno się przede wszystkim przestrzegać w przypadku wyrobów garmażeryjnych, wędlin, jogurtów, świeżych soków oraz pieczywa. W przypadku resztek  z obiadu i ugotowanych produktów w lodówce można je trzymać maksymalnie 3 dni. W przypadku gdy danie zawierają świeże produkty np. rybę najlepiej je spożyć w dniu przygotowania lub najpóźniej kolejnego dnia.

Jak przechowywać żywność?

Najlepiej świeże, surowe lub gotowane produkty przetrzymywać w lodówce, lub zamrażarce. Resztki posiłku należy wstawiać do lodówki, jeśli zamierzamy je wykorzystać jako np. obiad na następny dzień. Jeśli nie chcemy ich jeść od razu trzeba, umieści je w zamrażalce. Należy pamiętać, że resztki do lodówki lub zamrażalki wstawia się zimne.

Jak przechowywać produkty w lodówce?

Duże znaczenie w przechowywaniu żywności ma również to, jak poukłada się poszczególne produkty na półkach w lodówce. Z reguły na górnych półka temperatura jest wyższa niż na tych dolnych. W związku z tym na samej górze powinno się trzymać mleko, kefir, jogurty. Na środkowej półce najlepiej ułożyć produkty o krótkiej trwałości np. twaróg,  wędlinę czy ugotowana zupę. Dolną półkę w lodówce należy zarezerwować na owoce i warzywa, twarde sery w pojemnikach (dojrzewające). Na bocznych półkach w lodówce najlepiej będą czuły się słoiki z przetworami, soki w kartonach, jaja, ketchup czy olej roślinny. Należy pamiętać, aby jaja przechowywać nieumyte, wtedy mogą w lodówce stać nawet do 3 tygodni.

Temperatura przechowywania żywności

Zasady przechowywania żywności mówią także o tym, że ważne jest ustawienie właściwej temperatury w lodówce i zamrażarce. Zgodnie z nimi mięso w stanie surowym należy przechowywać w temperaturze od 0 do 2 stopni Celsjusza, należy je jednak wcześniej dokładnie umyć i osuszyć, a także włożyć do zamrażalnika. Mięso porcjowane i w foliowej torebce w zamrażalniku może być przechowywane do 3 miesięcy.

Ryby i owoce morza w lodówce powinny spędzić nie dłużej niż 2 dni i nie powinny być kładzione w pobliżu masła i serów, które mogą nabrać nieprzyjemnego rybiego zapachu. Rybę wędzoną w lodówce trzyma się w szczelnym pojemniku. Surowe ryby i owoce morza w zamrażarce można przechowywać do 8 miesięcy.

Nabiał przechowuje się tylko w lodówce, nie można wkładać go do zamrażarki, bowiem po rozmrożeniu nie nadaje się do spożycia. Przechowywać można go kilka dni, wyjątkiem jest tu pasteryzowane mleko i napoje mleczne w kartonach, które można trzymać nawet do kilku miesięcy.

Olej i oliwę przechowuje się w temperaturze 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach można trzymać ją do 3 miesięcy. Pozostałe tłuszcze np. masło najlepiej jest przechowywać w szklanych lub kamionkowych pojemnikach.

Produkty zbożowe dobrze będą czuły się w szafkach, nie należy składach ich do lodówki. Warto umieścić je w słojach lub plastikowych pojemnikach. Chleb powinien być przechowywany w drewnianym lub plastikowym chlebaku.

Owoce i warzywa można przechowywać w lodówce na najniższej półce. Wyjątkiem są tutaj warzywa kapustne, ich struktura pod wpływem niskie temperatury może zostać uszkodzona.

 

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ