Jak powstaje nadżerka

Badania wykazały, że aż 25% kobiet ma lub miało nadżerkę. To powszechne zjawisko dotyka wielu z nas i choć nie jest to poważny problem, nieleczona prowadzi nawet do raka szyjki macicy.
Zatem co to jest nadżerka?
To z pozoru mała, niewidoczna dla oka rana w śluzówce szyjki macicy. Zazwyczaj powierzchnia takiego ubytku jet nierówna, nabłonek w tym miejscu jest silnie przekrwiony i znacząco różni się od różowego nabłonka płaskiego naturalnie znajdującego się w tej okolicy. Ponieważ sama nadżerka nie daje typowych objawów, najczęściej wykrywa się ją dość późno, przy rutynowych badaniach lekarskich z użyciem wziernika.
Przyczyny nadżerek
Do najczęstszych powodów powstawania zaliczamy drożdżycę dróg rodnych, nowotwór szyjki macicy oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas stosunku, czy aplikacji np. tamponów. Ponadto niewłaściwa higiena, często wynikająca z warunków socjalno-ekonomicznych i predyspozycje genetyczne. Jako ważny czynnik wymienia się także częsta zmiana partnerów seksualnych, co podnosi ryzyko zaistnienia choroby wenerycznej i stanów zapalnych.
Leczenie nadżerki
Większość z nich wymaga leczenia i jest ono uzależnione zarówno od rozmiaru ubytku, jak i rodzaju. Istotne jest znalezienie właściwej przyczyny choroby, ponieważ często np. zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej rozwiązuje powstały problem. Lekarz powinien pobrać od pacjentki wymaz cytologiczny i na jego podstawie wybrać i wdrożyć odpowiednie leczenie. Przy braku stanu zapalnego wystarczy obserwacja i kontrola cytologiczna pacjentki.

metasetagalareta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ