Za pierwszą bieliznę męską uznać można listek figowy biblijnego Adama któremu wstyd kazał się zakryć. Nie ma jednak żadnych namacalnych dowodów aby mężczyźni kiedykolwiek używali liści do osłonięcia się. A więc co było przed zgrabnymi bokserkami Calvina Kleina?

W 1991 w Alpach Tyrolskich archeolodzy odkryli człowieka zamarzniętego w lodzie. Nasz ów przodek który stąpał po ziemi około 5300 lat temu ubrany był w przepaskę biodrową.

W podobną przepaskę lecz nie ze skór a płóciennych pasów przyodziany był faraon Tutenchamon zmarły w 1352 p. n. e. Odkrycia te pozwoliły wysnuć niosek o wyglądzie pierwszej bielizny męskiej, podobnej do siebie bez względu na szerokość geograficzną.

W starożytnym Rzymie pojawiły się, tak zwane femoralia, czyli sięgające kolan spodenki. Były one popularne zwłaszcza wśród legionistów. Chroniły przed otarciami od jazdy konnej i metalowej zbroi. Noszone były od założenia do zdarcia, często również w charakterze piżamy, rzadko, jeśli w ogóle prane.

W średniowieczu bielizna męska to przede wszystkim długa tunika zakładana pod szatę oraz płócienne luźne nogawice do kolan. Aby zwiększyć jednak wygodę nogawice coraz bardziej były obciskające a tunika skracała się.

Wieku XV przyniósł krótkie stroje odsłaniające nogi, a to prowadziło do zwężenia się nogawic, oraz zszycie ich boków. Nogawki połączone z przodu niewielkim trójkątnym skrawkiem tkaniny. Ta cześć była ruchoma i zapinana na haftki. W XVI wieku przekształciła się w trójkąt na stałe wszyty z przodu spodni. Płócienne spodenki z upływem kolejnych dekad stawały się coraz krótsze.

Przewrót w bieliźnie męskiej wydarzył się podczas rewolucji przemysłowej w Stanach. W XVII wieku męskie spodnie weszły już do powszechnego użycia niosąc ze sobą modę na kalesony. Latem szyto je z płótna, zimą z flaneli lub dżerseju dla komfortu i ciepła.

Pod koniec wieku XIX dużą popularnością cieszyły się męskie „śpioszki”, czyli rzadko zdejmowana i prana, służąca również jako piżama jednoczęściowa kalesono-koszula, zapinana na guziki od krocza, aż do szyi.

Dopiero w 1901 roku, amerykańskie zakłady P. H. Hanes Knitting Company wprowadziły dwuczęściową kombinację męskiej bielizny.
W latach 20. XX wieku następnej rewolucji dokonano przy zastosowaniu do bielizny gumki. Można było zrezygnować wtedy z guzików.
A w roku 1925 Francuzi nazwali krótkie, trykotowe kalesony, słowem slip, którego znaczenie wywodzi się od czasownika ślizgać.

W Stanach również jeszcze przed wojną popularność zyskały szerokie spodenki noszone przez bokserów. Moda na nie na Stary Kontynent przybyła wraz z żołnierzami. Pod koniec tal 60. w szeregi bielizny weszły wysoko wykrojone slipy męskie które wcześniej były krojem stroju kąpielowego.

Dwie dekady później Calvin Klein zaprojektował słynne obcisłe szorty ze swoim imieniem i nazwiskiem na taśmie. Po dziś dzień pozostają one obiektem pożądania zarówno Panów jak i Pań.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ