Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Cały jej dotychczasowy świat ulega zmianie, począwszy od nawyków żywieniowych po aktywność fizyczną. Spora część przyszłych matek już od pierwszych dni ciąży odczuwa niektóre symptomy, choć początkowo może je brać za objaw przeziębienia, przemęczenia w pracy lub zatrucia pokarmowego.

Profilaktyka ciąży

Gdy objawy zaczynają być podejrzane, kobiety sięgają po test ciążowy, który szybko i z prawie stuprocentową pewnością pokazuje, czy kobieta jest ciężarna. Najlepiej, by zaraz po tym fakcie lub od razu po pierwszych przypuszczeniach o stanie odmiennym udać się do ginekologa, który po wywiadzie i badaniu stwierdzi czy ciąża jest prawidłowa i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Niestety polskie kobiety nie doceniają wagi kontroli ginekologicznej i niejednokrotnie pierwszą wizytę w czasie ciąży odwlekają do momentu, gdy pojawiają się komplikacje.

Ciąża pozamaciczna

Najczęściej kobiety zgłaszają się do lekarza na skutek bólu w obrębie jamy brzusznej, bądź z powodu krwawienia oraz samopoczucia znacznie gorszego niż można by spodziewać się w pierwszych miesiącach ciąży. Nie zdają sobie sprawy, że ich stan to może być ciąża pozamaciczna, a ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Dopiero w czasie wizyty u ginekologa dowiadują się czym jest ciąża pozamaciczna i jakie są konsekwencje późnej diagnozy. W początkowym stadium ciąża pozamaciczna może być usunięta farmakologicznie i niebezpieczeństwo szybko zostaje zażegnane. Gorzej, gdy kobieta zgłasza się do lekarza z krwawieniem z dróg rodnych. Może to bowiem oznaczać, że doszło do powikłań. Pęcherz, w którym rozwijał się nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek pękł, a życie kobiety wisi na włosku.

Kiedy dochodzi do ciąży pozamacicznej?

Aby zrozumieć, czym jest ciąża pozamaciczna, trzeba prześledzić układ rozrodczy kobiety. Na układ ten składają się m.in. jajniki, jajowody, szyjka macicy i macica. Po zapłodnieniu zygota powinna zagnieździć się w macicy i tam dzielić się i rozwijać w zdrowy płód. Czasem jednak na skutek infekcji dróg rodnych, zwężenia jajowodów, zakażenia bakteryjnego zygota zamiast dotrzeć do macicy zatrzymuje się w innych partiach dróg rodnych bądź w jamie brzusznej i tam rozwija w niebezpieczną ciążę pozamaciczną. Zamiast płodu powstaje pęcherz, który bezwzględnie należy kontrolować i jeśli nie dojdzie do samoistnego poronienia, leczyć farmakologicznie bądź usunąć chirurgicznie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ